Jesienne konkursy biblioteki – finał

Na przełomie listopada i grudnia tego roku zostały rozstrzygnięte dwa konkursy wewnątrzszkolne, kolejny raz zorganizowane dla uczniów „Trójki” przez bibliotekarkę, p. Beatę Śliż. Młodzi pasjonaci sztuki fotografii oraz debiutujący autorzy wierszy zmierzyli się  w rywalizacji na obrazy i słowa.

A oto wyniki tych zmagań. W konkursie fotograficznym „Jesienne zaczytanie” zwyciężyła Klaudia Gałan, uczennica klasy 2A, a wyróżnienie zdobyła, już po raz drugi, Kamila Kuczmarska z klasy 3B.

Natomiast konkurs „Pierwsze wiersze” wygrała Ilona Młodzińska, uczennica klasy 3C. Tuż za nią znalazła się Justyna Rodziewicz z klasy 3A, a trzecie miejsce zajął uczeń klasy 3C, Tomasz Wojnowski. I jeszcze wyróżnienia, które przyznano Szymonowi Kułdo z klasy 3D i Ignacemu Kobarynko, uczniowi klasy 3C.

Gratulacje dla wszystkich uczestników, a zwłaszcza  dla szczęśliwych laureatów oraz serdeczne podziękowania dla jurorów: p. Elżbiety Sipowskiej i p. Eleonory Ogińskiej-Horbacz, oceniających prace fotograficzne, a także dla p. Krystyny Ślubowskiej, p. Ewy Klimaszewskiej-Mazur, p. Marty Sarnowskiej i p. Tomasza Kuklińskiego, czyli grona opiniującego twórczość poetycką.

Nagrodzone zdjęcia i wybrane wiersze można obejrzeć w mini-galerii na korytarzu szkoły oraz w zakładce biblioteki, na podstronach „Kreatywna Ściana” i „Teksty z szuflady”.

BIEG „KOPERNIKA” Z KSIĄŻKĄ_PRZYSTANEK LITERATURA

9 listopada 2018 roku uczniowie i nauczyciele III LO w Olsztynie wystartowali w pierwszej edycji Biegu „Kopernika” z książką. Wydarzenie stanowiło kulminację projektu szkolnej biblioteki i było pomyślane jako impreza czytelnicza, powiązana z promocją zdrowego stylu życia, realizowana w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Trasa Biegu prowadziła od „Ławeczki Kopernika” przy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, przez Starówkę i Park Centralny, do Biblioteki multimedialnej Planeta 11 w pobliżu Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. W trakcie jej pokonywania zawodnicy mieli za zadanie słuchać audiobooków z nagraniem „Przedwiośnia”.

Na starcie został zaśpiewany polski hymn państwowy, po czym biegacze wzięli udział we wspólnej rozgrzewce, a następnie ruszyli w kierunku mety. Na trasie towarzyszyli im kibice oraz porządkowi i ratowniczki ze szkolnej drużyny.

Po dotarciu do celu wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami. Oprócz tej symbolicznej gratyfikacji czekały na nich, a także na pozostałych uczestników imprezy, ciepłe napoje i rogale świętomarcińskie. Wspólne smakowanie słodkich wypieków poprzedziła krótka foto-sesja.

Meta Biegu nie przypadkiem znajdowała się na dziedzińcu Planety 11. Jednym z zawodników był jej kierownik, p. Jacek Smółka, który udostępnił przestrzeń biblioteki młodzieży z klasy 3C, realizującej autorski projekt czytelniczy pod nazwą „Przystanek_Literatura”. Do udziału w nim zostali zaproszeni stali bywalcy Planety 11 oraz uczniowie pierwszych klas III LO.

Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy p. Beaty Śliż przy szczególnym wsparciu p. dyrektor Danuty Gomolińskiej, p. wicedyrektor Anny Kutnik, p. Elżbiety Sipowskiej, p. Zofii Kozłowskiej, p. Elżbiety Samoiłło, p. Agnieszki Skiby, p. Haliny Pietruczenik-Naruniec, p. Karoliny Burdalskiej, p. Grzegorza Węgreckiego, p. Tomasza Kuklińskiego, p. Mieczysława Gałdzińskiego i p. Sławomira Jażdżewskiego. W jego przygotowanie i realizację włączyło się ponadto wielu nauczycieli i uczniów, m.in. wychowawcy poszczególnych klas i Samorząd Uczniowski.

Na wyjątkowe podziękowania zasługuje współorganizator imprezy, wspomniana Biblioteka multimedialna Planeta 11, oraz instytucje  wspierające: Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

Fot. Agata Janiszewska, Klaudia Kostyra.

REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „JESIENNE ZACZYTANIE”

Regulamin szkolnego konkursu literackiego „Pierwsze wiersze”.