Okno na kulturę

Okno na kulturę


Sara Szerszeń recenzuje
Rebecca Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat”
Zawsze warto wyjść poza swoje przyzwyczajenia i sięgnąć po coś, czego się jeszcze nie próbowało. W myśl tej zasady nie zniechęciłam się słysząc, że „Mężczyźni objaśniają mi świat” to tytuł, którym autorka, Rebecca Solnit, nazwała zbiór esejów. Wręcz przeciwnie, sięgnęłam po tę książkę z otwartą głową i ciekawością. Szczerze? Nie żałuję.
Wszystko zaczyna się od dość zabawnej, a przy tym niepokojącej historyjki, która stała się inspiracją dla napisania pierwszego utworu. Niby drobnostka, scenka jakich wiele. Oto mężczyzna podczas pogawędki z nieznajomą, niesłusznie przekonany o tym, że na przedmiocie rozmowy zna się lepiej niż ona. Zdarza się. Tym razem prowokuje jednak głębszą refleksję na temat dyskryminacji. Powszechnie wiadomo, że jej źródła bywają różne, ale łączy je przymiotnik „inny”, np. kolor skóry, wyznanie, pochodzenie. I niestety wciąż jest w mocy, bo nadal aktualne pozostają uprzedzenia, chociażby ze względu na płeć.
Wszystko zaczyna się wprawdzie niewinnie, od zabawnej anegdoty. Ale kolejne teksty nabierają ciężaru gatunkowego, by ostatecznie postawić czytelnika oko w oko z problemem gwałtu i molestowania. A wraz z nim wobec pytań takich jak te. Dlaczego tylko ofiary są ostrzegane? Czemu to kobiety mają się nie afiszować i być ostrożne, a potencjalni sprawcy mogą korzystać z publicznej przestrzeni i czuć bezkarni?
Książka zostaje w głowie na długi czas. Sprawia, że trzeba się zastanowić. I chociaż jej adresatkami są głównie kobiety, to wynikające z niej wnioski mogą pobudzić do myślenia także mężczyzn. Taką przynajmniej warto mieć nadzieję.
Anja Rubik „#sexedpl”
Temat seksu i seksualności otacza nas ze wszystkich stron. WDŻ w szkołach, lekcje biologii, rozmowy ze znajomymi, Internet itd.. Przez to możemy mieć przekonanie, że naprawdę wiemy już wszystko. Jednak czy na pewno? Każdy z nas potrafi wymienić, środki antykoncepcyjne, które  chronią przed ciążą oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową? Każdy zna działanie pigułki antykoncepcyjnej? I każdy wie, jakie zagrożenia niesie ze sobą przypadkowy seks? Te i wiele innych kwestii zostaje poruszonych w książce „#sexedpl”. Anja Rubik przeprowadziła szereg rozmów, m.in. ze specjalistami różnych dziedzin, z ludźmi dysponującymi istotnym doświadczeniem z tego obszaru. Z każdym poruszyła inny temat. W ten sposób powstała książka, której nie da się przeczytać naraz w całości. To raczej zbiór różnych informacji, porad, ciekawostek. Jedne tematy można pominąć, a do innych wrócić po pewnym czasie.
I chociaż może się wydawać, że to literatura skierowana do osób, które dopiero zaczynają dojrzewać, poznawać swoje ciało, jest zupełnie inaczej. Myślę, że każdy znajdzie tam coś ciekawego, nowego i ważnego dla siebie.
Anna Kowalczyk „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”
Kto z nas nie miał kiedyś lekcji historii? Nawet jeżeli jej nie znosił, uważał za nudną, a  potem wybrał profil, dzięki któremu ma z nią niewiele do czynienia, być może zwrócił uwagę na pewien fakt. Tak jak Anna Kowalczyk w swojej książce „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”. Wiecie, o co mi chodzi? W podręcznikach brakuje kobiet. Nie to, że w ogóle ich nie ma. Po prostu jest ich mało. Bardzo mało w porównaniu z ilością mężczyzn. Powiecie: „No, bo nic nie zrobiły, to ich nie ma”. A gdzie tam! Jest wiele cudownych, zdolnych kobiet. I o tym właśnie opowiada ta książka. Nie jest to żadna porywająca powieść. To tylko zbiór ciekawych historii, które uzupełniają wiedzę. I jeszcze dowodzą, że byśmy mogli sobie dziś razem siedzieć w szkole, w pracy i w innych miejscach, jak równe z równymi, kobiety i mężczyźni, wiele niezwykle silnych i upartych kobiet musiało o to walczyć, często płacąc wysoką cenę.