DELEGACJA III LO W OLSZTYNIE NA ŚWIĘCIE KOMBATANTA

8 września 2017 r. w Zespole Szkół Mechaniczno – Energetycznych w Olsztynie miało miejsce ważne wydarzenie, podczas którego uroczyście świętowano Dzień Kombatanta. Szkoła miała zaszczyt gościć ludzi, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność Polski. Swoją obecnością uhonorowali gospodarzy spotkania: p. płk Marcin Kus – prezes Zarządu Warmińsko – Mazurskiego Okręgu Związku Kombatantów RP, p. kpt Mieczysław Pożarski, p. kpt Franciszek Roganowski, p. kpt Stanisław Rusowicz, p. por. Edward Róg, p. prof. UWM płk Andrzej Piątek – przedstawiciel Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, a także p. Alfons Kułakowski reprezentujący środowisko Sybiraków. Z przyczyn zdrowotnych nie uczestniczyli nasi Przyjaciele: Pani Kpt. Helena Płatek, Pan Kpt. Stanisław Witek, Pan Kpt. Franciszek Roganowski i Pani Wiesława Bujnowska. Wszyscy Kombatanci otrzymali listy gratulacyjne i upominek od Pana Artura Chojeckiego, Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Uroczystość była objęta Honorowym Patronatem przez Pana Płk. Marcina KUSA, Prezesa Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i BWP oraz Pana Artura CHOJECKIEGO, Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego. Uczniowie III LO w Olsztynie wystawili Poczet Sztandarowy do SZTANDARU KOMBATANTÓW, którym opiekują się od 01.09.2015r. – jest to Sztandar Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koła Zatorze.

W wydarzeniu wzięli również udział zaproszeni goście: p. dyr. Biura Wojewody Warmińsko – Mazurskiego Agnieszka Warakomska – Poczobutt oraz doradca Wojewody p. Mateusz Mickiewicz, p. Tadeusz Pampuch – prezes Ligi Ochrony Przyrody, p. Beata Deka reprezentująca poliklinikę MSWiA w Olsztynie, a także p. Małgorzata Bojarowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Spotkanie miało podniosły charakter. Ważnym jego elementem był wykład p. płk Marcina Kusa skierowany do dzieci i młodzieży uczestniczących w wydarzeniu. W czasie wykładu wybrzmiało bardzo wyraźnie to, jak ważne jest budowanie relacji pomiędzy pokoleniem kombatantów i pokoleniem najmłodszych Polaków. Daje to szansę na przekazywanie młodym najważniejszych wartości, które muszą być pielęgnowane po to, żebyśmy potrafili jako naród tworzyć prawdziwą wspólnotę i nie zapominając o przeszłości, byli dziś dobrymi Polakami.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny p. Hanny Niemira.

W drugiej części spotkania dzieci z przybyłych przedszkoli , uczniowie szkół podstawowych i młodzież gimnazjalna mieli możliwość uczestniczenia w blokach edukacyjnych przygotowanych przez Poliklinikę MSWiA , W-M Okręg Ligi Ochrony Przyrody, Komendę Wojewódzką Policji, Stowarzyszenie Pasjonatów Militariów „Militarny Olsztyn” i Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych.

W debacie o nowoczesnym patriotyzmie wzięła udział młodzież z Technikum Budowlanego, Zespołu Szkół Samochodowych, III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Nr 11.

W programie przygotowanym przez p. Elżbietę Świerkocką i p. Agnieszkę Wirchanowicz, a także p. wicedyr. Katarzynaę Chamerską i p. Zygmunta Piotrowicza wzięły udział nowoczesne dzieci z Przedszkola Nr 24, Przedszkola Nr 36, Przedszkola Nr 39, Szkoły Podstawowej „Piątka” oraz młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Budowlanych i Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych ze sztandarami swoich Szkół. Nieoceniona była również pomoc uczniów, których zaangażowanie dowodzi tego, że młodym ludziom nieobce są dziś wartości obywatelskie i patriotyczne.

Agnieszka Wirchanowicz, Zbigniew Majchrzak

[foogallery id=”18845″]