Wywiad z Bernadette

Od września tego roku na lekcjach języka niemieckiego uczniom grup z rozszerzonym językiem niemieckim towarzyszy wolontariuszka z Niemiec – Bernadette Hoffmann. Uczniowie klasy drugiej na lekcjach z panią Agnieszką Kubińską przeprowadzili z Bernadette wywiad. Zapraszamy do lektury!

 

Imię i nazwisko: Bernadette Hoffmann

Wiek: 18 lat

Zajęcie: wolontariuszka Kulturweit, przyjechała na rok do Olsztyna

Zainteresowania: śpiew, taniec, siatkówka plażowa, gra na saksofonie

Znajomość języków: niemiecki, angielski, francuski i polski

 

K: Bernadette, na początek ciekawi mnie to, jak czujesz się w Polsce? Co ci się najbardziej u nas podoba?

B: Ooo… trudne pytanie. Lubię Polskę oraz specjały polskiej kuchni. Uważam, że Polska ma naprawdę dużo do zaoferowania.

K: Cieszę się, że tak uważasz. Może masz jakieś ulubione miejsca w naszym kraju?

B: Najbardziej w mojej pamięci zapisał się piękny Kraków, zakochałam się w nim już kilka lat temu, gdy tam byłam. W tym roku znów mogłam odwiedzić Kraków z okazji Światowych Dni Młodzieży, które odbywały się w Polsce. Kocham w Krakowie urocze kamienice, uliczki z ciekawymi galeriami sztuki.

K: To prawda, Kraków to ciekawe miejsce na mapie Polski! A myślałaś może o przeprowadzce do Polski, chciałabyś na dłużej zapuścić tu swoje korzenie?

B: Ooo… kolejne trudne pytanie. Ostatnio do Polski przyjeżdżałam, nie dłużej niż na 2 tygodnie. Więc nie wiem, trudno mi powiedzieć, jak wygląda codzienne, zwyczajne życie Polaków. Musiałabym dłużej pobyć w Polsce i dokładniej poznać wasz kraj. Jednak już wiem, że Polacy są bardzo mili.

K: Niemcy również są mili! Porozmawiajmy teraz o kuchni polskiej, co najbardziej w niej odpowiada twoim gustom kulinarnym?

B: Kocham pierogi, to bardzo smaczna potrawa. Do tego bardzo lubię polski bigos. To pyszne i naprawdę ciekawe danie.

K: Czuję, że masz naturę podróżniczki. Od ilu lat podróżujesz, co skłania Cię do poznawania świata na tak szeroką skalę?

B: Podróże to moja ogromna pasja i sposób na zdobywanie nowych, życiowych doświadczeń. Po maturze chciałam wyjechać z domu rodzinnego, spróbować czegoś nowego, więc złożyłam wniosek, że chce być wolontariuszką za granicą i padło na Polskę!

K: Liczba odwiedzonych przez Ciebie państw jest naprawdę imponująca! Podróże to też okazja do nauki języków, jakie języki znasz?

B: Bardzo dobrze znam niemiecki, porozumiem się też bez problemu w języku angielskim i francuskim, no i trochę po polsku. Najbardziej lubię mówić po francusku, to wspaniały język.

K: To fantastycznie, że znasz tyle języków, to na pewno ułatwia życie. Interesuje mnie bardzo, jakie są Twoje zainteresowania, co lubisz robić i jak spędzasz wolny czas?

B: Kocham taniec, to jedno z moich ulubionych zajęć. Taniec daje mi dużo radości. Tańczę od 11 lat modern-jazz. Brałam już udział w różnych pokazach tanecznych.

K: Oo… człowiek renesansu, ogromne pole do popisu! Bardzo dużo zainteresowań! A jakiś sport, jeszcze oprócz tanecznych treningów?

B: Bardzo lubię siatkówkę plażową oraz lekkoatletykę.

K: To dobrze, że uprawiasz sport, sport to zdrowie. Teraz wróćmy jeszcze do Twoich podróży, a konkretnie do Olsztyna, jak oceniasz Olsztyn, co Ci się w nim podoba?

B: Bardzo lubię Olsztyn. To piękne miasto. Moją uwagę przykuła olsztyńska starówka.

K: Opowiedz coś jeszcze o swojej rodzinie, skąd pochodzisz, masz może rodzeństwo?

B: Mam jeszcze małą, 8-letnią siostrę oraz starszego, 21-letniego brata. Pochodzę z miejscowości, w okolicach Frankfurtu.

K: Masz jakieś ulubione miejsca we Frankfurcie?

B: Bardzo lubię teatr we Frankfurcie., znajduje się w pięknym budynku i grają tam ciekawe sztuki.

K: Ostatnie nasze lekcje niemieckiego opierają się na dyskusjach o modzie i wielu jej stylach. Jaki więc jest twój styl ubierania się, czym inspirujesz się w modzie?

B: Zdecydowanie preferuję, swobodny styl sportowy. Jestem daleka od typowo eleganckich ubiorów. Uwielbiam nosić jeansy, do tego sportowy t-shirt i buty sneakersy. W tym czuję się najlepiej.

K: To widać. Bije od Ciebie pozytywna energia. Na koniec naszego wywiadu, chcę Cię spytać o Twoje plany na przyszłość, co dalej, może masz jakieś marzenia?

B: Moimi głównymi marzeniami jest możliwość nauki surfingu oraz podróż do Nowej Zelandii. Jeśli chodzi o pracę, uwielbiam uczyć, chciałabym pracować, jako nauczycielka młodszych dzieci. Zobaczymy, co czas przyniesie.

K: Bernadetto, dziękuję za ten niezwykle ciekawy i wyczerpujący wywiad. Dziękuje bardzo!

B: Ja również, dziękuję.

 

Redaktor prowadzący wywiad: Kacper Małachowicz klasa II D

Tłumacz z jęz. niemieckiego na jęz. polski: Igor Królikiewicz klasa II A

Zdjęcia: Julia Szwedo klasa II E

[foogallery id=”17888″]

Może Ci się również spodoba

Skip to content