Stypendium w Niemczech

Wywiad z Maćkiem Sulikowskim uczniem klasy IIa. Maciej uczy się języka niemieckiego w zakresie rozszerzonym. W czerwcu skorzysta ze stypendium Pädagogische Austauschdienst ,,Deutschland Plus’’. Wyjazd językowy potrwa od 28 czerwca do 18 lipca. Na czym polega i jakie Maciej przywiezie wrażenia poznacie po jego powrocie. Dzisiaj Kacper Małachowicz, uczeń klasy II d rozmawia ze swoim kolegą o języku niemieckim i przygotowaniach do stypendium…

 

Kacper: Co zachęciło Cię do nauki języka niemieckiego, co Cię do niej motywuje?

Maciej: Języka niemieckiego uczę się już od szkoły podstawowej. Do jego nauki motywuje mnie to, że w przyszłości chciałbym być człowiekiem inteligentnym, obytym, znającym języki obce.

Kacper: Dlaczego zdecydowałeś się na wyjazd na stypendium do Niemiec? Jakie cele chcesz tam osiągnąć?

Maciej: Zdecydowałem się, gdyż taka okazja nie zdarza się codziennie. Chciałbym doskonalić umiejętności językowe i poznać nowych ludzi.

Kacper: Jak zachęciłbyś uczniów ostatnich klas gimnazjum do nauki języka niemieckiego i udziału w stypendiach zagranicznych?

Maciej: Zdaję sobie sprawę, że wielu nie docenia języka niemieckiego, a jest on przydatny w dzisiejszym świecie. Z jego nauki płynie wiele korzyści np. bogatsze CV w przyszłości, lepszy start w karierze zawodowej. Nauka jęz. niemieckiego pomoże w znalezieniu dobrej pracy za granicą.

Kacper: Czy wiążesz swoją przyszłość z Niemcami, jeśli tak, to co chciałbyś tam robić?

Maciej: Na dzień dzisiejszy nie wiążę przyszłości z Niemcami. Jednak, gdy sytuacja będzie tego wymagała , jestem gotowy wyjechać do Niemiec. To dobra alternatywa przy niestabilnym rynku pracy.

Kacper: Jakie emocje wywołuje w Tobie zbliżające się wielkimi krokami stypendium? Co najbardziej interesuje Cię w kulturze Niemiec?

Maciej: To stypendium traktuję jako ciekawe doświadczenie, okazję do lepszego poznania języka. Jestem bardzo podekscytowany, lecz staram się podchodzić do tego ,,na luzie’’. Myślę, że będzie to naprawdę świetna przygoda mojego życia. Z tego względu, że interesuję się piłką nożną, chciałbym zobaczyć niemieckie stadiony piłkarskie, muzea związane z tą dyscypliną itp.

Kacper: Co, Twoim zdaniem, jest najtrudniejsze w nauce jęz. niemieckiego? Jakie bariery należy pokonać w nauce języka obcego, czy może Twój wyjazd to jeden ze sposobów na pokonanie tych barier?

Maciej: Najtrudniejsza dla mnie w nauce języka obcego jest gramatyka i trudna wymowa i pisownia niektórych słówek. Największa bariera to strach przed mówieniem. Ten wyjazd to dobra okazja na pokonanie tej bariery.

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Skip to content