Sesja literacko-językowa

Utopia nieuchronnie prowadzi do przemocy, ponieważ kiedy staje się utopią; z czegoś trzeba zrezygnować: albo z części utopii, albo z części społeczeństwa.

Karl Raimund Popper

Uczniowie klas drugich serdecznie zapraszają Państwa do udziału w sesji literacko-językowej na temat „Utopijne i antyutopijne wizje rzeczywistości”, podczas której zaprezentują swoje refleksje w języku angielskim i polskim. Gościem specjalnym będzie dr Jacek Sobota, pisarz, pracownik Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, autor m.in.: Głosu Boga, Padliny, licznych opowiadań fantastycznych oraz Filozofii fantastyki.

Spotkanie odbędzie się 7. grudnia 2017 o godz. 11.40 na sali gimnastycznej.

Sesja odbywa się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Plan spotkania:

1. Powitanie.
  2. Literacki zarys utopii i antyutopii – Joanna Wyszomirska, 2d.
  3. Orwellowska wizja rzeczywistości oraz miejsce człowieka w świecie antyutopii (referat w języku angielskim) – Alicja Pleszkun, 2d
  4. Język nowomowy jako narzędzie kształtowania rzeczywistości w powieści Georga Orwella (referat w języku angielskim) – Dawid Barski, 2b i Filip Kozera, 2d
  5. Język propagandy w Polskich Kronikach Filmowych z okresu PRL – Karolina Korzekwa, 2d.
  6. Nowy, ale czy wspaniały świat? – o wizji świata idealnego w powieści Huxleya – Julia Zych, 2d.
  7. „Igrzyska śmierci” – antyutopia w popkulturze – Julia Cichoń, 2d
  8. Nasz Matrix. Życie na krawędzi dwóch rzeczywistości (referat w języku angielskim) – Małgorzata Michałowska, 3a oraz Damian Dmytrasz, 3c
  9. Wystąpienie dr. Jacka Soboty.
  10. Dyskusja
  11. Podsumowanie i zamknięcie sesji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w sesji

Uczniowie klas II

oraz Joanna Witkiewicz – Purta i Marta Sarnowska