Uczniowie III LO w Domu Dziennego Pobytu Dziecka „Arka”

Wyznając dewizę, że pasją czytania należy się dzielić, młodzież III LO z wielkim zapałem zaangażowała się w projekt „Kopernik czyta”. Ta inicjatywa, podjęta w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, została pomyślana jako połączenie idei wolontariatu z promocją książki i nawyku czytania. Zrealizowano ją według sformułowanego dla potrzeb projektu schematu: wyjście na spotkanie z innymi – doświadczenie spotkania – dzielenie się doświadczeniem. W praktyce oznaczało to organizację zbiórki książek oraz umówienie, przygotowanie, animowanie i dokumentację wizyty w Domu Dziennego Pobytu Dziecka „ARKA”, prowadzonym przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinie „ARKA” w Olsztynie. Na każdym z etapów projektu do prac nad jego urzeczywistnieniem włączały się wyznaczone grupy wolontariuszy oraz osoby, które spontanicznie reagowały na prośbę o pomoc. W rezultacie po kilku tygodniach działań organizacyjnych młodzież była starannie przygotowana do wizyty: zgromadziła kilka worków książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, upiekła i zapakowała w formie małych, ozdobnych prezentów ciasteczka oraz postarała się o kolorowe przebrania, wybrała fragmenty książek do głośnej lektury, zabawy integracyjne w małej grupie i piosenki z towarzyszeniem gitary, a także zadbała o reporterską dokumentację spotkania. To ostatnie odbyło się 4 grudnia b.r., czyli tuż przed Dniem św. Mikołaja. Młodzież pracowała z dwiema grupami dzieci, najpierw młodszych, potem starszych. Miała przy tym okazję doświadczyć zarówno radości, jak i trudu towarzyszącego takiemu zaangażowaniu. Przebieg każdego spotkania oraz towarzyszące temu refleksje wolontariuszy zostały zarejestrowane przez młodych reporterów.

[foogallery id=”19148″]