Sesja literacko- językowa w III LO

Dnia 7 grudnia 2017 roku po raz pierwszy w naszym liceum odbyła się sesja literacko – językowa, podczas której poruszono temat utopijnej i antyutopijnej wizji rzeczywistości. Gościem honorowym był doktor Jacek Sobota z Instytutu Filozofii przy UWM.
Uczniowie klas drugich i trzecich przedstawili problematykę utopii i antyutopii na podstawie literatury, począwszy od Tomasza Morusa, poprzez George’a Orwella i Adolousa Huxleya, a skończywszy na „Igrzyskach Śmierci” Suzanne Collins oraz w oparciu o film w reż. Wachowskich pt.: „Matrix”. Innym poruszonym przez młodzież zagadnieniem był propagandowy język kronik PRL-u oraz „Nowomowa” jako narzędzia manipulacji. Wartym wspomnienia jest fakt, że część prezentacji została przygotowana i przedstawiona w języku angielskim przez uczniów z grup o rozszerzonej liczbie godzin języka angielskiego. Sesja zakończyła się prelekcją dr Jacka Soboty i dyskusją dotyczącą kierunków rozwoju utopii, pytaniem o możliwości stworzenia idealnego świata .
Jako prelegenci w sesji uczestniczyli: Julia Zych, Julia Cichoń, Filip Kozera, Alicja Pleszkun, Joanna Wyszomirska, Karolina Korzekwa- uczniowie klasy IId, Dawid Barski IIb, Małgorzata Michałowska IIIa, Damian Dmytrasz IIIc.
Sesja to projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a opiekunkami merytorycznymi oraz organizacyjnymi były Joanna Witkiewicz – Purta oraz Marta Sarnowska.

[foogallery id=”19177″]

Możesz również polubić…

Skip to content