NICOLAUS COPERNICUS MEDICUS

19 lutego 2018 r. w ramach obchodów Dnia Patrona III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie klasa IIa pod kierunkiem p. Beaty Śliż, p. Elżbiety Sipowskiej oraz p. Sylwii Płaszczyńskiej-Capłap zorganizowała  uroczystość pod hasłem „Nicolaus Copernicus Medicus”. Dzięki gościnności Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie mogliśmy uczcić dzień urodzin naszego Patrona w nieco bardziej doniosłej atmosferze. W tym roku po raz pierwszy chcieliśmy przyjrzeć się naszemu znakomitemu Patronowi z perspektywy jego działalności medycznej.

Warto nadmienić, że poniedziałkowe spotkanie, w trakcie którego zostały odczytane fragmenty „Pism pomniejszych” Mikołaja Kopernika, było także uwieńczeniem udziału III Liceum Ogólnokształcącego w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Wśród prelegentów i artystów, którzy zgodzili się uświetnić nasz Dzień Patrona, znaleźli się: p. dr Danuta Bogdan, kierownik Pracowni Kopernikańskiej w Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, która wygłosiła wykład pt.: „Kopernik jako lekarz – wykształcenie i praktyka medyczna”, p. dr Małgorzata Chudzikowska-Wołoszyn, adiunkt w Zakładzie Historii Starożytnej i Średniowiecznej Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie, która podzieliła się z nami refleksjami na temat łaciny w dobie humanizmu renesansowego, p.  Zbigniew Kaczmarek, znakomity olsztyński aktor, który odczytał fragmenty „Pism pomniejszych” Mikołaja Kopernika, a także p. Wanda Laddy, wokalistka, instrumentalistka, kompozytorka i aranżerka, od wielu lat związana z Filharmonią Narodową oraz z Kameralnym Zespołem Wokalnym IL CANTO, dzięki której mogliśmy wysłuchać  niezwykłego koncertu muzyki dawnej.  

Na początku uroczystości tradycyjnie wręczono Nagrodę im. Tadeusza Rostańskiego. W tym przyznano ją uczniowi klasy III B – Adrianowi Florkowskiemu. Serdecznie gratulujemy!  

NICOLAUS COPERNICUS MEDICUS – plakat

Może Ci się również spodoba

Skip to content