WYMIANA Z OKEN-GYMNASIUM W OFFENBURGU

W kwietniu złożyliśmy wizytę partnerskiemu Oken-Gymnasium w Offenburgu. Byliśmy bardzo miło przyjęci. W szkole mogliśmy uczestniczyć w lekcjach partnera, a w pokoju nauczycielskim zostaliśmy przedstawieni wszystkim nauczycielom i serdecznie powitani przez pana dyrektora.
Przygotowywaliśmy się też teoretycznie do tematu „Średniowieczne zamki”, który to potem, miał być zgłębiany praktycznie na przykładzie odwiedzanych przez nas miejsc: Staufenberg w Durbach, Hohkönigsburg, położony na wysokości 757m.n.p.m, a w Polsce: zamek w Olsztynie i Malborku.
Wielką atrakcją był rajd pieszy w górach Szwarcwald na zamek Staufenberg w Durbach, nogi bolały, ale nic nie zastąpi tych widoków!
Zazdrościmy naszym partnerom bliskiego sąsiedztwa Francji i odwiedziliśmy ją 2 razy, gdzie oprócz zamku Hohkönigsburg w Colmar, zrobiliśmy wycieczkę do Strassburga: zwiedziliśmy katedrę, zagraliśmy w grę „Unia Europejska”, poprowadzoną dla nas przez pracownika Centrum Informacji Europejskiej i dzień zakończyliśmy miło przy tradycyjnej potrawie alzackiej Flammkuchen.
Offenburg to piękne miasto, ze wspaniałymi widokami i interesującymi miejscami. Duże wrażenie zrobiła na nas rytualna Łaznia Żydowska. Żeby ją obejrzeć musieliśmy zejść 14 metrów pod powierzchnię ziemi .
Nasza wymiana dofinansowana została przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Wspomnienia uczestników:
Dominika: Nasz pobyt w Niemczech uważam za udany. Poznałam wiele nowych osób, z którymi kontakt na pewno będę utrzymywać jeszcze przez długi czas. Chociaż różni nas nie tylko język, jakim się posługujemy, ale także kultura.
Zosia: Wymiana bardzo mi się spodobała. Była to cudowna okazja do poćwiczenia języka niemieckiego oraz poznania fantastycznych ludzi.
Patrycja: Na wymianie było bardzo fajnie i mogłam poduczyć się języka niemieckiego, poznałam świetne osoby i ich kulturę.
Dominika: W wymianie polsko-niemieckiej najbardziej podobało mi się możliwość poznania kultury nie tylko niemieckiej, lecz również francuskiej. Bardzo dużo skorzystałam tez z okazji udoskonalenia zdolności językowych.

Możesz również polubić…

Skip to content