III LO po raz pierwszy na ogólnopolskim finale „Odysei Umysłu”

  1. Ogólnopolski Finał „Odysei Umysłu” w Gdyni odbył się z udziałem dwóch zespołów reprezentujących naszą szkołę, w których skład wchodzili uczniowie z klasy 3D oraz 3C – łącznie 12 uczestników. Był to udany debiut III LO z Olsztyna w tym ogromnym wydarzeniu i z całą pewnością zachęta do udziału w kolejnych edycjach.

Czym jest „Odyseja Umysłu”?

„Odyseja Umysłu” to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Celem przedsięwzięcia jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dzięki temu konkursowi młodzież uczy się kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Założeniem jest, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych. Wyzwania stawiane przed uczestnikami wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Z całą pewnością w dzisiejszych czasach warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.

Zasady konkursu

„Odyseja Umysłu” to konkurs twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na konkursach regionalnych, awansują do etapu ogólnopolskiego. Jego laureaci mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych.

„Odyseja Umysłu” 2022

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa ze względu na fakt, iż wszystkie drużyny, które przygotowały się do występu, od razu brały udział w wielkim finale, bez konieczności przechodzenia przez etap regionalny.

Zmagania finałowe odbywały się w Gdyni w dniach 2-3 kwietnia. Miejscem rozgrywania konkursu był Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, natomiast sobotnia wielka integracja oraz niedzielna gala finałowa odbyły się w hali sportowej Arena Gdynia, mogącej pomieścić ponad 4 000 widzów.

W tym roku udział wzięło ponad 200 odysejowych drużyn z całego kraju – od Zakopanego aż po Gdańsk. Miały one do wyboru jeden z pięciu Problemów Długoterminowych:

Problem 1. Turbozagadka

Problem 2. Wynalazek-Jakznalazek

Problem 3. Historia w postaci musicalu

Problem 4. Balsioszka-matrioszka

Problem 5. To życie to cyrk

Nasze przygotowania

Odysejowe drużyny w naszej szkole uformowały się jesienią ubiegłego roku kalendarzowego. W ich skład weszli uczniowie dwóch klas: 3D oraz 3C.

Drużyna z klasy 3D ostatecznie liczyła sześć osób: Maja Kalista, Dagna Szablińska, Daniela Ostrowska, Zuzanna Dąbrowska, Arkadiusz Konopka oraz Weronika Tumowska. Grupa realizowała Problem nr 3.

Drużyna z klasy 3C liczyła tyle samo osób i byli to: Natalia Sołowiej, Julia Ciszewska, Aleksandra Ciszyńska, Alicja Klimkiewicz, Zuzanna Rucińska i Wiktoria Zadroga. Ten zespół podjął się realizacji Problemu nr 5.

Trenerem obydwu grup był P. Bartłomiej Zuba, nauczyciel języka polskiego.

Drużyny regularnie spotykały się przynajmniej raz w tygodniu, by ćwiczyć problemy spontaniczne oraz pracować nad rozwiązaniem Problemu Długoterminowego. Podczas zdalnej edukacji spotkania odbywały się w formie online.

W ramach przygotowań trener Odyseuszy organizował liczne warsztaty. Z drużynami dwukrotnie spotkał się profesjonalny iluzjonista, uczestnik programu „Mam Talent”, Pan Łukasz Ogonowski, który pokazywał, na czym polega prawdziwa iluzja. Odbyły się również warsztaty muzyczne z Panią Anną Przegrocką. Z uczniami pracowała także wspaniała aktorka Teatru Jaracza, Pani Katarzyna Kropidłowska, która udzielała cennych wskazówek związanych z ruchem scenicznym, umiejętnością wyrażania emocji na scenie oraz poprawną dykcją.

Wyjazd do Gdyni oraz wyniki

Do Gdyni nasi Odyseusze, wraz ze swoim trenerem, wyjechali 1 kwietnia (piątek). Podróż oraz noclegi zostały zorganizowane wspólnym wysiłkiem z olsztyńską Szkołą Podstawową nr 2, która, dzięki wieloletniemu udziałowi w tym projekcie, okazała się nieocenionym przewodnikiem po świecie Odysei. Miejscem noclegów dla obydwu szkół był Dom Marynarza nr 3 – akademik Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Sobota 2 kwietnia była dniem rozwiązywania przez naszych uczniów Problemu Spontanicznego (zadanie polegało na zbudowaniu wież z konkretnych elementów przygotowanych przez organizatorów), natomiast w niedzielę 3 kwietnia ekipy prezentowały realizację Problemu Długoterminowego (odgrywały, przygotowywaną podczas spotkań w szkole, scenkę).

Zmagania konkursowe urozmaicone były sobotnią integracją w Arena Gdynia oraz niedzielną galą finałową.

Ostatecznie drużyna z klasy 3D, realizująca Problem 3., zajęła szóste miejsce w swojej grupie, natomiast Odyseusze z klasy 3C, którzy realizowali problem 5., w swojej grupie zajęli miejsce siódme., ex aequo z XXX LO z Warszawy.

Uczestnicy wrócili z ogromnym bagażem nowych doświadczeń, niezapomnianych wspomnień, a cały proces przygotowań sprawił, że nabyli również nowych umiejętności, których nie mieliby okazji przyswoić siedząc na kolejnej lekcji w szkolnej ławce. Mamy nadzieję, że „Odyseja Umysłu” zaszczepiła w naszych uczniach wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe.

Możesz również polubić…

Skip to content